Google+ Google

Bezsenność krótkotrwała

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na bezsenność często na tzw. bezsenność krótkotrwałą. Nie pomoże czytanie na siłę codziennej prasy, książki czy nocnej telewizji, doraźnie owszem pomogą domowe babcine sposoby takie jak picie ziółek, szklanki gorącego mleka, ale po krótkim czasie znowu zostajemy sami z tym problemem.Dlatego nie należy długo zwlekać lecz jak najszybciej zgłosić się do lekarza, opóźnienie wizyty może tylko utrudnić leczenie, gdyż często zdarza się, że nasza krótkotrwała bezsenność, może przejść w stan przewlekły.

Zazwyczaj stan ten ( bezsenność krótkotrwała ) trwa około 1 miesiąca, powodem jej są nasze osobiste lub rodzinne kłopoty takie jak np. choroba w rodzinie, śmierć kogoś bliskiego, kłopoty w pracy lub jej utrata itp. wszystko to wpływa na nasz stan nerwowy, który nie sprzyja nocnemu wypoczynkowi.

Ważne jest by nie dopuścić do dalszego utrwalania się tej bezsenności. Takim czynnikiem utrwalającym dalszą naszą bezsenność jest strach przed kolejną nieprzespaną nocą.
Aby łatwiej zasnąć bierzemy łatwo dostępne w naszych aptekach leki oczywiście bez żadnej konsultacji z lekarzem.
Pamiętajmy jednak, że taki lek możemy brać krótki okres ( 2 – 4 tygodni ), tak aby się od niego nie uzależnić. Niestety często leki na poprawę snu bierzemy latami nie konsultując to z naszym lekarzem, to powoduje poważne uzależnienie, a co najważniejsze zupełnie nie leczy naszej bezsenności. Wprost przeciwnie coraz dłużej nie możemy zasnąć, sen staje się niespokojny, krótki, płytki, budząc się rano czujemy się niewyspani, a wręcz zmęczeni.

Dlatego przy dłuższej bezsenności niż 1 miesiąc należy koniecznie zgłosić się do lekarza, opowiedzieć o swoich kłopotach z zasypianiem i nocnym snem, a on zapewne zastosuje właściwe dla nas leki, które właściwie dobrane pomogą nam w zlikwidowaniu tej przypadłości.

Nasi lekarze na ogół w takich przypadkach stosują tzw. benzodiazepin, są to leki działające wolno i długo, ale skutecznie. Kraje zachodnie co prawda dawno odeszły już od ich stosowania, stosują obecnie leki działające szybciej, skuteczniej np. zaleplon, zopiklon, ułatwiają one szybciej zasypianie, ale potem nasz organizm musi sobie z tym problemem radzić sam. Niestety u nas takie leki są jeszcze nie rozpowszechnione.

Pamiętajmy o tym by nie doprowadzić do przewlekłej bezsenności, dlatego nie leczmy się sami.
Bezsenność i niespokojny sen może rozregulować nasz organizm, może doprowadzić do różnych chorób np. takich jak cukrzyca, otyłość, choroby serca czy układu pokarmowego, dlatego jak najszybciej udajmy się po pomoc lekarską.

Komentarze

0 #2 Emilia 2013-01-29 12:43
Jak miałam kłopoty rodzinne to byłam tak emocjonalnie wyczerpana, że nie mogłam zasnąć. W aptece dostałam ziołowe tabletki i trochę mnie wyciszyły, tak bym choć trochę miała snu. Z czasem moja sytuacja się uspokoiła i ja też doszłam do siebie.
Cytować
0 #1 Michał 2012-11-27 07:54
jak miałem kłopoty w pracy to też nie mogłem spać, nadrabiałem wtedy zaległości w lekturach. Niestety rano byłem potwornie zmęczony, do tego dochodził ból głowy i ogólnie złe samopoczucie. W końcu zdecydowałem się na wizytę u specjalisty, dostałem leki i jest lepiej!
Cytować

Dodaj komentarz


Odśwież