Google+ Google

Alergia u dziecka

Alergia u dziecka Co roku w Polsce powiększa się liczba dzieci – alergików, dlatego pamiętajmy, że jeżeli my rodzice jesteśmy alergikami to nasz maluch już w pierwszych miesiącach ciąży powinien być przez nas chroniony. Postarajmy się więc zmniejszyć ryzyko zachorowania naszego dziecka lub złagodzić skutki. Przyszła mama powinna już od początku ciąży stosować odpowiednią dietę, nie spożywać pokarmów, które należą do najczęściej wywołujących alergię pokarmową.

Po urodzeniu malucha zacznijmy karmić piersią przynajmniej przez 6 pierwszych miesięcy, gdyż w mleku mamy znajdują się odpowiednie hormony, ciałka odpornościowe, które chronią organizm dziecka. Przez ten okres należy stosować odpowiednią dietę, unikając alergenów pokarmowych, aby wraz z mlekiem matki nie dostały się do organizmu naszej pociechy.

W późniejszym okresie wprowadzając nowe pokarmy, podawaj dziecku je rano, wtedy sama w ciągu dnia możesz zauważyć ewentualne objawy uczulenia. Wszelkie reakcje alergiczne zazwyczaj objawiają się wysypką, zaczerwienieniem skóry, mocnym swędzeniem, chrypką, kaszlem, wodnistym katarem, bólem głowy, dusznościami, a nawet trudnościami z oddychaniem. Po okresie około 10 dni spożywania nowego pokarmu, jeżeli nie wystąpiły żadne zmiany uczuleniowe, można wprowadzać nowe produkty.

Kiedy do pokarmu malucha zaczynamy wprowadzać mięso, najlepiej zacząć od indyka, potem podawać chudą wieprzowinkę – należy oddzielić mięsko od rosołku, bo w nim właśnie znajduje się najwięcej białka alergizującego.

Podając starszemu dziecku owoce, szczególnie cytrusowe, warzywa takie jak pomidory, pietruszkę, czy białko jaj, podawaj je stopniowo ciągle obserwując naszego malucha.
Jeżeli zaobserwujemy iż jakiś produkt wywołuje u dziecka uczulenie, należy go jak najszybciej odstawić. Możemy go znowu podać po jakimś czasie, gdyż czasem tak jest, że organizm sam nauczy się tolerować dany produkt – należy jednak podać go w niedużej ilości i uważnie obserwować reakcję dziecka.

Dzieci uczulone na gluten nie powinny dostawać potraw z jego zawartością, należy wtedy podawać specjalne produkty bezglutenowe. Są one na szczęście dostępne w naszych sklepach i oznaczone są symbolem przekreślonego kłosa.

Gdy nasza pociecha idzie do przedszkola musimy pamiętać, aby koniecznie poinformować wychowawcę o uczuleniu dziecka. W przedszkolach dzieciom chorym na alergię podawane są specjalnie przygotowane posiłki, które mogą bezpiecznie spożywać.

Jeżeli zauważyliśmy, że nasze dzieci są uczulone na kurz regularnie sprzątajmy mieszkanie. Szczególnie często odkurzajmy ich łóżeczka, zmieniajmy pościel i czyśćmy dywany używając do tego odpowiednich urządzeń nierozpylających kurzu.

Kiedy nasze dziecko jest uczulone na różnego rodzaju pyłki kwiatowe, przed wyjściem na spacer nie zapominajmy o włożeniu czapki (stosownie dobranej do pory roku), a nawet okularów chroniących oczy. Unikajmy długich spacerów podczas kwitnienia traw, pylenia drzew, a urlopy planujmy najlepiej w górach, gdzie jest najniższe stężenie pyłków zwłaszcza powyżej 1000 m npm. Uważnie słuchajmy prognozy pogody, w której podają informacje o stężeniach i rodzajach pyłków.

Dodaj komentarz


Odśwież