Google+ Google

10 rzeczy najczęściej powodujących problem ze snem

Masz problemy z zaśnięciem lub utrzymaniem ciągłości snu? Przyczyną może być Twój stan zdrowia. Badania wskazują, że zaburzenia snu, takie jak bezsenność są zakorzenione w niektórych schorzeniach dotykających ludzi.

Oto najczęstsi winowajcy:

Depresja: Zaburzenia snu i depresja to często „nieźle dobrana para”. Niektóre badania pokazują, że 90 procent osób doświadcza problemu depresji snu.
Problemy związane z depresją senną to m.in. trudności z zasypianiem i spanie nadmiernie. Niepokój związany z depresją może również zostać na jawie, chociażby z powodu niezdolności do wypoczynku. Odpowiednia terapia może pomóc w depresji.

Menopauza: Według badań, 61 procent kobiet w okresie menopauzy ma problemy ze snem. Jedną z możliwych przyczyn jest poziom progesteronu, który nie pozwala zasnąć w okresie menopauzy. Zmiana poziomu estrogenów podczas menopauzy może powodować zakłócenia snu, wnosząc uderzenia gorąca, nagłe fale wysokiej temperatury ciała i pocenie się.

Cukrzyca: Diabetycy bardzo często mają niespokojny sen z powodu wahań cukru we krwi, nocne pocenia, a także potrzeby oddawania moczu w nocy. Z drugiej strony bezsenność może również zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę. W niedawnym badaniu z udziałem 1800 dorosłych ludzi, którzy spali mniej niż 6 godzin, osoby te były bardziej narażone na rozwój cukrzycy, niż grupa, która spała dłużej.

Zaburzenia mięśniowo-kostne: Silne bóle stawów mogą być przyczyną problemów z zasypianiem, mogą też sprawiać trudność w przyjęciu odpowiedniej pozycji w nocy. Środki przeciwbólowe przed snem mogą pomóc złagodzić takie bóle.

Choroba sercowo-naczyniowa: Dwa wspólne problemy układu krążenia; choroba wieńcowa i zastoinowa niewydolność serca, łączą problemy ze snem. W chorobie wieńcowej, wahania rytmu dobowego mogą powodować ból w klatce piersiowej, nieregularny rytm serca, a nawet zawał serca podczas snu. Zastoinowa niewydolność serca uniemożliwia pompowanie do serca wystarczającej ilości krwi, aby dotrzeć do wszystkich części ciała. W rezultacie, dodatkowy płyn gromadzi się wokół płuc, podczas gdy leżysz, powodując możliwość obudzenia się w nocy. Korzystanie z właściwej, wygodnej i odpowiedniej poduszki może pomóc.

Astma: Osoby z astmą często mają zaburzenia snu ze względu na trudności w oddychaniu, świszczący oddech i kaszel. Objawy astmy są zwykle gorsze w nocy, ze względu na zmiany w funkcjonowaniu dróg oddechowych. Zwiększa się tym samym, ryzyko ataków astmy w nocy. Dodatkowo niektóre specyfiki stosowane w leczeniu astmy mogą powodować bezsenność i fragmentaryczny sen.

Zgaga: Zgaga lub choroba refluksowa żołądkowa, powoduje, że kwaśne soki w przepływie żołądka wracają do przełyku, powodując podrażnienie i bolesne uczucie pieczenia. To może sprawić, że trudno zasnąć. Leżenie często pogarsza ten stan. Unikanie dużych posiłków, kawy i alkoholu wieczorem może pomóc złagodzić zgagę i przynieść spokojny sen.

Zaburzenia odżywiania: Anoreksja powoduje przerwanie normalnego wzorca snu, prawdopodobnie z powodu niedożywienia i nadmiernej utraty wagi. Badania sugerują, że anorektycy uzyskują mniej snu REM niż osoby o prawidłowej masie ciała, w wyniku zmęczenia. Bulimia również powoduje częste problemy w trakcie snu, związane z wydalaniem pożywienia.

Choroby nerek: Choroby nerek powodują problemy z filtrowania krwi z odpadów, co może prowadzić do bezsenności i zespołu niespokojnych nóg.

Choroby tarczycy: Nadczynność tarczycy może powodować nocne poty, a niedoczynność tarczycy przynosi nadmierną senność w ciągu dnia. Oba te problemy tarczycy można rozpoznać za pomocą prostego badania krwi i dość łatwo wyeliminować za pomocą odpowiedniej terapii.

Gdy zaburzenia snu są spowodowane problemem medycznym, potraktuj to bardzo poważnie i od razu zgłoś się do specjalisty. Sen to podstawa funkcjonowania i nie możesz pozwolić, by coś ją zakłócało.

Dodaj komentarz


Odśwież