Google+ Google

Masz problemy ze snem i nie wiesz kiedy zgłosić się do specjalisty

sen Sen jest absolutnie niezbędny dla dobrego zdrowia każdego człowieka.

A co jeśli masz z nim problemy?
W przypadku prostych zmian w stylu życia i środowisku nie zawsze udaje się złagodzić problemy ze snem, być może nadszedł czas, aby zobaczyć się z lekarzem w celu oceny snu.
Dobry lekarz pierwszego kontaktu może być w stanie zdiagnozować i uleczyć zaburzenia snu, ale może on również skierować do specjalisty zajmującego się tylko problemami związanymi ze snem.

Czy potrzebny Ci taki specjalista?

Nasze ciała są genetycznie zaprogramowane do reagowania na bodźce i zmiany środowiska. Jeśli nie reagują na nie prawidłowo, zdecydowanie warto udać się do specjalisty.

Zaburzenia snu mogą być zarówno podstawowe, ograniczające się do spania się, jak i mogą być objawami choroby fizycznej lub psychicznej.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Jak w każdym przypadku dotyczącym zdrowia, dobry i doświadczony specjalista to bardzo ważna sprawa. Ale jak go wybrać?
Oczywiście na początku, kierując się opiniami innych pacjentów, które często można znaleźć w Internecie (chociaż należy pamiętać, o tym że mogą one być pisane pod dyktando…).
Jeśli to możliwe warto skorzystać z rad znajomych, którzy już korzystali z takiej pomocy.

Po wybraniu specjalisty, już na wizycie, należy zwrócić uwagę na podejście specjalisty do problemu a szczególnie:
- na powagę dotyczącą rozmowy
- na dociekliwość specjalisty
- na jego oczytanie i doświadczenie.
Trzeba też uważać na specjalistów, którzy sugerują od razu pomoc farmaceutyczną, nie robiąc nawet pobieżnego wywiadu o historii problemu.
Co ważne, w przypadku niektórych zaburzeń snu, takich jak bezdech senny, środki nasenne mogą być niebezpieczne.

Co to jest historia Twojego snu?

Dobry specjalista będzie chciał przede wszystkim zorientować się w kwestii historii Twojego problemu ze snem.
Istnieje prawie 50 różnych kwestionariuszy, w których specjaliści do spraw snu mogą stworzyć taką historię. Pytania w tych kwestionariuszach najczęściej dotyczą tego jak dużo snu otrzymujesz? Czy jest spokojny? Jak długo śpisz, czy zasypiasz wbrew swojej woli, czy masz problemy z utrzymaniem snu, gdy jesteś w łóżku, lub czy masz trudności po przebudzeniu? Czy jesteś niespokojny, jak dobrze lub jak długo śpisz? Czy masz problemy z oddychaniem? Czy chrapiesz? Czy masz koszmary senne? Czy budzisz się zaskoczony i zaniepokojony z powodu nieprzyjemnych snów? Czy Twoja głowa poci się podczas snu (to można zniwelować poprzez dobrą poduszkę)?

Po ocenie historii stanu uśpienia, specjalista może zalecić Ci przejście nocnego testu, który pozwoli mu lepiej poznać Twoją historię snu i problemy z nią związane.

Zawsze jednak, pierwszym etapem leczenia tych problemów jest uświadomienie sobie o ich istnieniu i traktowanie tego problemu poważnie.

Dodaj komentarz


Odśwież