Google+ Google

Jak alergik powinien dbać o materac

alergiaAlergia dotyka coraz większą rzeszą osób. Można powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna.
Wraz z rozwojem przemysłu, zwiększającym się zanieczyszczaniem, dużą dozą dodatków chemicznych nabywamy pewnych cech, które niejako predestynują nas do nabywania alergii.
Alergię mają dzieci, ludzie w średnim wieku a nawet osoby starsze. Są różne rodzaje alergii i można ją nabyć w różnym wieku.

Nie ma jednej skutecznej metody wyleczenia alergii a proces leczenia jest zazwyczaj długotrwały i męczący.

Jak alergia wpływa na sen i co zrobić, aby ten sen był spokojny i zdrowy?

Pierwszą ważną wskazówką jest odpowiednie urządzenie sypialni.
Nie należy nadmiernie wypełniać jej sprzętem, na którym mogą osadzać się alergeny.
Należy ją wietrzyć przed snem, a jeśli to niezbędne spryskiwać preparatami blokującymi alergeny.

Niemniej ważną rzeczą jest wybór materaca i pościeli, to od nich w dużej mierze zależy czy stworzymy sobie miłe i zdrowe otoczenie, niezbędne do snu.
Jaki materac wybrać?
W tej chwili na rynku wybór jest bardzo duży i zależnie od tego na co jest się uczulonym można dobrać odpowiednio wkład.
Ogólnie nie zaleca się alergikom materacy z wypełnieniem naturalnym. Jedynym naturalnym materiałem polecanym jest bawełna, z której wykonuje się np. pokrowce na materace.
Oczywiście materac dla alergika powinien mieć pokrowiec, ale zdejmowany i antyalergiczny, tak żeby można go było regularnie prać, eliminując to co może uczulać.
Przy tej okazji warto sprawdzić czy produkt posiada certyfikat potwierdzający swoją antyalergiczność.

Tak samo istotne, jak zakup materaca jest dbałość o to, żeby zachował swoje właściwości jak najdłużej.
Oczywiście najważniejsza jest jakość materiałów użytych do produkcji materaca, ale poza tym częste pranie pokrowca materaca, ponieważ roztocza wydzielają odchody.
Dobrym, ale mało popularnym sposobem jest czyszczenie pokrowca, ale i samego materaca para wodną, która przy temperaturze 130 stopni zabija wszystkie drobnoustroje.

Po takiej gorącej kąpieli musimy odpowiednio wysuszyć materac i pokrowiec, najlepiej pozostawiając je w temperaturze pokojowej aż do całkowitego wysuszenia (co przy innych niż lateksowe materace jest praktycznie niemożliwe).
Dzięki temu unikniemy powstającej w mokrym środowisku pleśni.

Pamiętajmy, że inwestycja w materac to inwestycja w nasze zdrowie, dlatego wybierajmy pytając o szczegóły i próbując w sklepie, a o ile to możliwe testując w domu.
Taka  przemyślana inwestycja na pewno się opłaci.
Alergie są wszędzie a o ile niemożliwe jest ich całkowite wyeliminowanie, możliwe jest zminimalizowanie ich liczby a tym samym wpływu na nasze zdrowie.

Komentarze  

 
0 #1 Dagmara 2013-01-31 20:46
moje dziecko jest alergikiem i jest to straszny kłopot, kupiliśmy specjalny materac ze zdejmowanym pokrowcem, który można prać no i trzeba bardzo dbać o czystość bo to od razu powoduje katar i kaszel :(
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież