Google+ Google

Nieświeży oddech - wstydliwy problem o poranku


nieswiezy oddech Jest ranek po wspólnie spędzonej cudownej nocy, leżycie razem, wtuleni w siebie i leniwie rozpoczyna się dzień. Zamiast rozkoszować się tą chwilą martwisz się swoim nieświeżym oddechem i zastanawiasz się jak niepostrzeżenie wymknąć się do łazienki by umyć zęby...

Problem nieświeżego oddechu o poranku dotyka bardzo wielu ludzi. Jak donosi „The Daily Express”, powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę BioRepair, aż 41% brytyjskich kobiet deklaruje, że po nocy spędzonej z nowo poznanym mężczyzną najbardziej stresuje je nieprzyjemny zapach z ust. To z tego powodu kochankowie unikają namiętnych pocałunków tuż po przebudzeniu!

Tymczasem wiele osób nawet nie wie, że cierpi na taką przypadłość, a problem ten może być przyczyną rozpadu związku lub nawet utarty pracy! Warto poprosić zaufaną osobę by pomogła nam stwierdzić czy mamy taki problem. W ekstremalnych przypadkach na pomoc przychodzi dentysta, który specjalnym urządzeniem mierzy stężenie lotnych związków siarki w jamie ustnej.

Zatem co jest przyczyną tego wstydliwego schorzenia i jak możemy sobie z tym poradzić?

W większości przypadków przykry zapach z ust powodują bakterie bytujące w jamie ustnej, które w trakcie rozkładu białek wytwarzają lotne związki zapachowe, m.in. związki siarki. Również choroby dziąseł oraz nieleczone zęby mogą nasilać problem. Jednakże czasami zdarza się, że przyczyną nieświeżego oddechu jest cukrzyca lub zgaga. Niektóre pokarmy, takie jak w szczególności czosnek i cebula, również mogą nasilać nieprzyjemny zapach z ust. Do tej pory zaliczano do nich również kawę, ale dotyczy to tylko kawy z mlekiem. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest fermentacja białka. Napary z kawy zapobiegają rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za powstawanie przykrego zapachu. Dzieję się tak za sprawą tego, że "czysta" kawa osusza jamę ustną. Zielona herbata jest również naszym sprzymierzeńcem jeśli chodzi o walkę z nieświeżym oddechem. Polifenole zawarte w zielonej herbacie niszczą związki chemiczne odpowiedzialne za przykry zapach z ust, również ten po alkoholu!

Pamiętajmy o regularnym szczotkowaniu zębów pastą z fluorem, zwłaszcza w tych miejscach, w których zęby stykają się z dziąsłami. To właśnie tam czai się najwięcej bakterii. Jednakże sama szczoteczka i pasta nie wystarczą. Warto również używać nici dentystycznej. Ponadto bezalkoholowy płyn do płukania jamy ustnej z dodatkiem chlorheksydyny, cynku i nadtlenku wodoru jest równie skuteczny, ponieważ dociera do tylnej części języka i działa antyseptycznie. Okazuje się, że przestrzeganie podstawowych zasad higieny pomaga w pozbyciu się nieświeżego oddechu oraz pozwala zachować na dłużej zdrowe zęby.

Jeśli jednak sama higiena jamy ustnej nie pomaga i przykry zapach utrzymuje się mimo wcześniej umytych zębów warto udać się do specjalisty, gdyż może to być objaw poważniejszego schorzenia.

Komentarze

+1 #1 Adam 2013-01-14 18:11
jak się kocha to nawet brzydki zapach z buzi o poranku nie przeszkadza!
Cytować

Dodaj komentarz


Odśwież