Google+ Google

Poduszki – rodzaje i nazewnictwo

poduszki rodzaje i nazewnictwo Poduszki można podzielić na kilka rodzajów ze względu na swoje cechy i nazewnictwo.
W chwili obecnej producenci i rynek umożliwia dobór dowolnej poduszki, również quasi medycznej.

Wciąż najczęściej spotykane są poduszki klasyczne, które występują z wypełnieniem sztucznym lub naturalnym. Dostępne w kilku rozmiarach; najczęściej 40x40, 50x70 czy 70x80. Pomimo, miłych w dotyku materiałów i dużej popularności posiadają przynajmniej jedną negatywną cechę. Z upływem czasu tracą swoją elastyczność a tym samym spłaszczają się, powodując brak odpowiedniego podparcia odcinka kręgosłupa szyjnego. Wybierając taką poduszkę należy kierować się nie tylko wypełnieniem, ale również rozmiarem, który powinien pozwalać na oparcie tylko głowy.

Drugim typem są poduszki profilowane, które dzielą się na wiele podtypów.
I tak, najpopularniejsze obecnie są poduszki ortopedyczne, które mają na celu prawidłowe podparcie kręgosłupa szyjnego i wspomożenie organizmu w uzyskaniu komfortowego snu.

Zakup takiej poduszki powinien być konsultowany ze specjalistą, który pozwoli i pomoże określić cechy poduszki najbardziej odpowiedniej dla kupującego. Poduszki ortopedyczne są zalecane nie tylko w momencie występowania problemów ze snem, ale również gdy występują różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa.
Następnym rodzajem poduszki profilowanej jest poduszka anatomiczna. Wycięte z jednego bloku pianki lub produkowane z kilku jej warstw, często różnej elastyczności i twardości, powinny mieć odpowiednio profilowany kształt pod odcinek szyjny kręgosłupa oraz rowki, biegnące wzdłuż poduszki, zapewniające cyrkulację powietrza.
Poduszki anatomiczne czasem występują w wersji ryflowanej, która raczej nie sprawdza się w praktyce i z której większość producentów powoli rezygnuje.
Ze względu na rodzaj użytych materiałów wyróżniamy poduszki z pianki zwykłej, elastycznej z lateksu i najciekawszej: tzw. pianki zachowującej kształt czyli pianki memory.

Kupując poduszkę anatomiczną należy zwrócić uwagę na jej wysokość i kształt profilu, które muszą być dopasowane do cech osobowych kupującego.

Grupą najrzadziej stosowaną są poduszki zdrowotne.
W tym przypadku zawsze występuje konieczność konsultacji z lekarzem specjalistą zanim podjęta zostanie decyzja o zakupie.

Dzielimy je według przeznaczenia czyli według tego w czym mają pomagać.
Przeciwodleżynowe, to poduszki zapewniające stały dostęp powietrza. Często mają kształt poduszki z dwoma garbami.
Hipoalergiczne, wykonane z materiałów z atestami antyalergicznymi. Stosowane dość często z różnym skutkiem przez osoby cierpiące na alergie.
Poduszki dla chrapiących, często kupowane przez kobiety a stosowane przez mężczyzn, mają głównie za zadanie umożliwić spokojny sen partnerowi osoby chrapiącej.
Niestety z poduszkami zdrowotnymi problem w tym, że nie zawsze pomagają a ilość produktów i metod często jest nie do zweryfikowania.

Pamiętajcie, że decydując się na określony rodzaj poduszek należy starać się skorzystać nie tylko z wiedzy zgromadzonej w książkach czy Internecie, ale warto również kierować się opiniami znajomych a przede wszystkim wskazówkami i sugestiami specjalistów.


ja Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jaki materac warto używać, czy jaka poduszka jest najwygodniejsza do spania lub po prostu o tym jak spać spokojnie
Dołącz do Kinga Bańcer na Google+

Komentarze

0 #1 Halina 2013-01-28 19:18
a ja od kliku lat śpię na poduszce anatomicznej, z której jestem bardzo zadowolona. Bolała mnie głowa i szyja a teraz jest o wiele lepiej :)
Cytować

Dodaj komentarz


Odśwież